Ewa Farna zahraje na festivalu Out of Home pro chlapce a dívky z dětských domovů

Koncert zpěvačky Ewy Farne bude vrcholem 4. ročníku festivalu Out of Home, který je určen dětem z dětských domovů v Česku. O přehlídce, která proběhne od 15. do 23. května v Praze, informovala ve čtvrtek organizátorka festivalu Klára Chábová.

Letošní ročník nabídne prodloužení festivalu z jednoho dne na týden. Hlavní program se uskuteční v sobotu 15. května, kdy v pražském Kulturním centru Vltavská vystoupí zpěvačka Ewa Farna, ale i Eddie Stoilow, Sunflower Caravan či 4signs. Koncertu, který je určen především dětem z českých dětských domovů, se může zúčastnit i veřejnost.

Na závěr festivalu pak proběhne 23. května v Divadle Archa koncert skupiny Clarinet Factory. Během večera kapela pokřtí novou desku, kterou nazvala stejně jako festival, tedy Out of Home. „Je to již podruhé, co se festivalu zúčastníme. Organizátoři po nás vždycky chtějí něco originálního. Loni jsme tak díky nim navázali spolupráci s Lenkou Dusilovou, se kterou vystupujeme doteď,“ řekl Jindřich Pavliš z Clarinet Factory a dodal, že název desky vznikl náhodou: „Neměli jsme název nového alba a nemohli jsme se na něm shodnout. Pak nám z festivalu napsali a chtěli vědět jméno desky. Uvědomili jsme si, že naše hudba je taky bez domova, není žánrově zakotvená, takže jsme desku pojmenovali Out of Home.“

Koncert v Divadle Archa je jakousi odměnou pro dobrovolníky, kteří se na organizaci festivalu podílejí. Je ale opět přístupný i veřejnosti.

Festival Out of Home je věnován mladým lidem z dětských domovů, kterým se snaží přiblížit, co je čeká, až zdi ústavu opustí. Letos jim ukáže, jak smysluplně trávit volný čas. „Budeme zjišťovat, jestli umí trávit volný čas a ukážeme jim, že existuje spoustu aktivit, které nestojí moc peněz, ale pomohou jim začlenit se do běžného života. Sezením u počítače nebo u televize se do společnosti nezačlení, musí zvednout zadek,“ řekla Mediafaxu organizátorka festivalu Chábová.

Volnočasové aktivity dětem přiblíží „bojová“ hra. „Bude mít zhruba 16 až 20 stanovišť, kde děti vyzkoušejí různé aktivity, třeba kolečkové brusle, kola a spoustu dalších. Ve skupinách si každý zkusí zhruba 10 způsobů zdravého trávení volného času,“ uvedl Ondřej Bárta ze sdružení SES, které hru pro Out of Home připravuje.

Hlavní cenou pro vítězné družstvo budou mimo jiné plyšoví medvídci Kuka, které festivalu poskytne režisér Jan Svěrák. Medvídek je hlavní postava jeho nového snímku Kuka se vrací, který vypráví o plyšovém medvídkovi, který skončil u popelnic a hledá cestu domů.

Po sobotním sportování a poznávání Prahy čeká 220 dětí z dětských domovů z celé republiky 15. května koncert v Kulturním centru Vltavská. „Ptali jsme se dětí, koho by na koncertě chtěly a všechny se shodly na Ewě Farne. Je pro ty děti idol, navíc je úspěšná, má nějakou ambici a víc, co chce. Může ukázat dětem, že za tou popularitou je velká práce, že to není jen tvář z plakátu,“ řekla Chábová.

Zpěvačka s koncertem nadšeně souhlasila. „Je to pro mě velká čest. Je hodně akcí zaměřených na děti z dětských domovů, ale asi žádná, která se zajímá o to, co se s dětmi stane po jeho opuštění. Musí se v 18 letech o sebe samy postarat. Jsem ve věku, kdy se musím rozkoukávat, za chvíli mi taky bude 18 a nedokážu si představit, co bych dělala bez podpory rodiny,“ uvedla pro Mediafax Ewa Farna. S dětmi plánuje i diskusi po koncertě. „Mám ráda pokec s lidmi a myslím, že otázky těchto dětí budou trošku jiné, než pokládají fanoušci,“ poznamenala zpěvačka, jejíž bratranec také pochází z dětského domova. „Vím proto, jak ty děti poznamená, že nemají teplo domova,“ dodala.

Festival Out of Home seznamuje obyvatele dětských domovů s praktickými možnostmi po opuštění ústavů. Během festivalu se také seznámí s neziskovými organizacemi, které jim v začátcích samostatného života mohou pomoci. Mezi nimi třeba občanské sdružení Rozmarýna, která provozuje kavárnu Cafe Rozmar pro děti vycházející z domovů, či Dům na půli cesty.

Zdroj: PRAHA (MEDIAFAX)

Rubriky